فنلاند

وضعیت کار در فنلاند برای خارجی ها

فنلاند از این واقعیت آگاه است که، با کمبود نیروی کار مواجه خواهد شد که نسل جوان آن ها قادر نخواهد بود آن ها را پر کند. فنلاند پیشنهادات کاری زیادی را به مهاجرین می دهد، این کشور می تواند شرایط کار خوب و با کیفیت بالا را ارائه دهد. کارکنان خارجی در این کشور امنیت شغلی دارند. کودکان و نوجوانان از فرصت های آموزشی خوبی بهره مند می شوند، خدمات عمومی همانگونه که به افراد فنلاندی ارائه می شود به کارکنان خارجی نیز ارائه می شود. در این کشور شرکت ها و کارخانه های بین المللی زیادی وجود دارد.

کشور فنلاند طبیعت فوق العاده شمالی با بسیاری از فرصت های تفریحی و ورزشی، زندگی فرهنگی پر جنب و جوش در اختیار افراد می گذارد. جاذبه های کار در فنلاند شامل شرایط کار خوب و امنیت بالای استخدام می باشد. اگرچه مهاجران از بسیاری جهات حمایت می شوند، ولی برای کار در فنلاند، روحیه خاصی از سرمایه گذاری و ذهنیت باز مورد نیاز است. مهمترین مسئله و بزرگترین مشکل، زبان است. مشاغل بسیار کمی وجود دارد که در آن بدون دانستن زبان فنلاندی امکان کار وجود دارد و به دلایل ایمنی شغلی صرفا برای برقراری ارتباط دانستن زبان فنلاندی حیاتی است. زبان فنلاندی جذاب و راحت است و هیچ مانعی برای کسانی که می خواهند درفنلاند کار کنند وجود ندارد.

مقامات محلی و یا کارفرمایان به مهاجران و خانواده هایشان زبان، را یا به صورت رایگان یا با هزینه بسیار کم، آموزش می دهند. با شش ماه تلاش جدی، به اندازه کافی در محیط کار این زبان را یاد می گیرید. سطح مهارت زبان فنلاندی به میزان زیادی بر ماهیت کار بستگی دارد. فنلاند توجه زیادی به آموزش حرفه ای می کند و الزامات قانونی در بسیاری زمینه ها و موقعیت ها وجود دارد.

 

شرایط اخذ ویزای کار فنلاند

اگر شما قصد دارید برای کار یا کارآفرینی در فنلاند باشید، معمولا به اجازه اقامت نیاز دارید. اگر بدون اجازه اقامت کار کنید، ممکن است با یک جریمه مجازات شوید. اگر تقاضای اجازه اقامت را براساس استخدام درخواست می کنید، درخواست مجوز اقامت شما باید مرتبط با نوع کار شما یا نوع کسب و کار شما باشد. اگر مدرک تحصیلی خود را در فنلاند تکمیل کرده اید، می توانید برای جستجوی کار درخواست اجازه اقامت کنید.

اگر قبلا مجوز اقامت را به دلایل دیگری کسب کرده اید، ممکن است شامل حق کار باشد. اگر اجازه اقامت شما شامل حق کار باشد، به طور معمول نیازی به مجوز جداگانه برای کار نخواهید داشت. هنگام درخواست مجوز اقامت برای کار در فنلاند، باید توجه داشته باشید که درخواست های خاص اقامت برای انواع خاصی از کار وجود دارد. اگر درخواست کار خاصی برای اقامت خاص شما وجود نداشته باشد، شما باید برای اجازه اقامت استخدامی درخواست دهید. اداره استخدام و توسعه اقتصادی در مورد درخواست شما تصمیم گیری می کند.

اگر برای برای کار در فنلاند درخواست اجازه اقامت می کنید، باید حقوقی مناسب کار خود دریافت کنید. این حقوق باید به اندازه کافی برای حمایت از شما در طول دوره مجوز اقامت باشد. اگر به شما اجازه اقامت برای کار داده شده است، خانواده شما معمولا می تواند برای اجازه اقامت فنلاند بر اساس روابط خانوادگی درخواست کند. اگر اجازه اقامت شما بر اساس کار باشد، ممکن است فقط حق کار برای یک کارفرمای خاص یا در یک زمینه خاص از کار داشته باشید.

 

درآمد و حقوق کار در فنلاند

شرایط کار در فنلاند به طور کلی در قرارداد استخدام هنگام شروع کار شما مشخص شده است. قرارداد تمام حقوق شما را از لحاظ ساعات کار، حقوق، حقوق تعطیلات و غیره تعریف خواهد کرد. عواملی که حقوق و دستمزد در فنلاند را تعیین می کنند معمولا شامل مهارت های حرفه ای کارکنان و شرایط تحصیلی، تجربه و محل شرکت می باشد. شرکت های هلسینکی هزینه های سخاوتمندتری نسبت به شرکت های دور از شهر ارائه می دهند.

بیشتر حقوق و دستمزد در فنلاند به طور کلی توافقنامه های جمعی بین کارکنان و کارفرمایان آنها است. کارکنان اغلب می توانند با کارفرمای خود درباره مزایای اضافی، مانند هزینه غذا و مسافرت، مذاکره کنند. فنلاند حداقل دستمزد برای کل کشور ندارد. در عوض هر صنعت یک توافقنامه جمعی را ایجاد می کند که حداقل دستمزد کارگران در آن زمینه خاص را تعیین می کند.

پس از یک ماه کار برای یک شرکت در فنلند، کارکنان از حق پرداخت بیماری برخوردار می شوند؛ در صورتی که گواهی پزشکی ارائه کنند. داده های جدید از آمار فنلاند نشان می دهد که میانگین حقوق ماهانه، افزایش سالیانه تدریجی خود را در سال گذشته به 3300 افزایش می دهد. در همین حال، نیمی از کارکنان در فنلاند کمتر از میانگین 2900 یورو در ماه دریافت می کنند.

 

آموزش و اخذ دیپلم