بلژیک

شهروندان غیر اتحادیه اروپا از اخذ مجوز کار یا اقامت در بلژیک معاف نیستند. آنها از لحاظ قانونی باید قبل از شروع به کار تمام وقت در بلژیک، اجازه کار و ویزای اقامت دریافت کنند. آنها همچنین باید قبل از شروع پروسه درخواست برای مجوز های مربوطه، یک پیشنهاد رسمی از کارفرمای بلژیکی داشته باشند.

 

دریافت ویزای کار بلژیک

یک مجوز کار / ویزای اقامت مجوز حق استخدام تمام وقت در یک کشور است، که فرد به طور طبیعی در آنجا واجد شرایط کار نخواهد بود. مجوز باید از مقامات مربوطه در کشوری که فرد قصد کار در آنجا دارد صادر شود. یک ویزای کار معمولی به صورت یک سند استاندارد یا به طور معمول یک مهر در پاسپورت شما خواهد بود. لازم به ذکر است با توجه به کشوری که به دنبال استخدام و اقامت در آن هستید،بعضی از افراد نیازی به کسب ویزای کار ندارند، این امر به میزان زیادی بستگی به ملیت شما دارد،اما گاهی اوقات نوع استخدام، یک عامل تعیین کننده خواهد بود. به طور کلی، افراد عضو شهروندی اتحادیه اروپا نیاز به دریافت ویزای کار ندارند.

 

انواع مجوز کار بلژیک

اجازه کار بلژیک برای همه اتباع خارجی (شهروندان غیر اتحادیه اروپا) که قصد استخدام در بلژیک را دارند، قابل اجرا است. 3 نوع اصلی از مجوز کار بلژیک وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره شده است:

  • نوع A: دارای مدت اعتبار نامحدود است و برای همه انواع موقعیت های کاری و شغلی در دسترس است. این نوع از مجوز، در صورتی که مهاجر خارجی به مدت 5 سال متوالی در بلژیک اقامت داشته باشد، اعطا می شود.
  • نوع B: برای یک سال معتبر است و فقط اجازه می دهد که دارنده برای یک کارفرمای خاص کار کند، اگر بعد از دوره 12 ماه اولیه، تمایل به کار برای کارفرمای دیگری داشتید باید مجوز B دیگری بدست آورید. این اجازه می تواند هر ساله قابل تمدید باشد و رایج ترین نوع مجوز برای اتباع خارجی است. درخواست مجوز B می تواند 12 هفته طول بکشد تا پردازش شود.
  • نوع C : برای یک مدت زمان محدود (معمولا یک سال) معتبر است و قابل تمدید نیست. این نوع مجوز معمولا توسط افرادی که دنبال کارهای خانگی یا کشاورزی در بلژیک هستند، دنبال می شود.

کار در بلژیک

برای اینکه فرد متقاضی یک قرارداد کاری و پس از آن اجازه کار در بلژیک را به دست آورد، شرکت حمایت کننده مسئولیت دارد تا ثابت کند که هیچ شهروند فعلی اتحادیه اروپا برای گرفتن این سمت شغلی موجود نیست. مجوز کار بلژیک برای متقاضی لازم است تا بعد از آن به دنبال ویزای اقامت بلژیک یا یک ویزای طولانی مدت باشد. مدارک مورد نیاز هنگام درخواست برای اجازه کار یا کارت حرفه ای بلژیک:

  • پاسپورت معتبر
  • 2 قطعه عکس گذرنامه ای جدید
  • 2 فرم درخواست ویزای تکمیل و امضا شده
  • گزارش تخلفات پلیس از کشور محل سکونت
  • گزارش پزشکی سلامت و بیمه درمانی
آموزش و اخذ دیپلم