ایسلند

وضعیت و شرایط کار در ایسلند

هر چند که ممکن است در نگاه اول مهاجرت به ایسلند انتخاب خوبی برای جستجوی کار نباشد اما به خاطر رونق در صنعت توریست و کمبود نیرو در بعضی مناطق، ایسلند پیشنهاد خوبی برای نیروهای کار بین المللی است. اقتصاد ایسلند به شدت تحت تاثیر بحران بانکی که در سال 2008 رخ داد قرار گرفت، اما از آن مدت به بعد به شدت بهبود یافته است. کارگران بین المللی به نجات ایسلند از بحران مالی جهانی کمک زیادی کردند.

در حالی که در حال حاضر شش کارگر برای هر فرد بازنشسته در ایسلند وجود دارد پیش بینی می شود که تا سال 2040 این تعداد تنها به سه نفر برسد. ایسلند در هر سال تقریبا 2000 کارگر خارجی نیاز دارد تا از این نا هماهنگی جلوگیری کند و از پیامد های جمعیت سالخورده بکاهد. به طور خاص بخش های مراقبت بهداشتی، ساختمانی، فناوری اطلاعات و گردشگری به کارگران زیادی نیاز دارد.

گردشگری در حال حاضر %31 از تولید ناخاص سالیانه ملی این کشور رابه خود اختصاص داده است و این یک اتفاق مهم در اقتصاد ایسلند است. همچنین به این معنی است که گردشگری در بزرگترین بخش های اشتغال در ایسلند قرار دارد. صنعت گردشگری این کشور با بهره گیری از غواصی، یخچال های طبیعی، آتشفشان ها و چشمه های آب گرم سالیانه تقریبا 2.2 میلیون گردشگر که شش برابر جمعیت 330000 هزار نفری ایسلند جذب می کند.

همانند تمام جزایر ایسلند مدتهاست که ارتباط قوی خود را با دریا حفظ کرده است. صنعت ماهیگیری تقریبا %40 صادرات ایسلند و 11 درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است. بزرگترین بخش تولید متعلق به ذوب آهن و آلمینیوم است که صرفا برای بازار صادرات است.

 

شرایط و مدارک ویزای کاری ایسلند

ملیت های غیر شهروندی اتحادیه اروپا که مایل به زندگی و کار در ایسلند می باشند، باید برای اجازه کار یا ویزای کار تعطیلات ایسلند درخواست دهند. مجوز کار باید توسط کارفرما درخواست شود. شهروندان کشورهای خارج از EEA باید قبل از ورود به کار در ایسلند، مجوز کار محدود کسب کنند. اگر فردی در حال حاضر در ایسلند زندگی می کند، هنگام درخواست برای مجوز کار محدود برای اولین بار باید از کشور خارج شود. کارفرما و نه خود کارمند، برای یک مجوز کار محدود درخواست می کند. کارفرما درخواست خود را برای اداره مهاجرت برای مجوز کار محدود، همراه با درخواست کارمند برای اجازه اقامت ارائه می دهد. اداره مهاجرت سپس درخواست اجازه کار را به اداره کار ارسال می کند که ارزیابی می کند، آیا شرایط مورد نیاز برای صدور مجوز کار محدود برآورده شده است. مدارک مورد نیاز به این قرار است، یک قرارداد کار کتبی بین کارفرما و شخص مورد نظر که اجازه کار برای او درخواست شده است. حقوق و دستمزد باید با قراردادهای حقوقی اخیر مطابق باشد. حداقل حقوق و دستمزد در ایسلند توسط قانون تعیین می شود.

 

درآمد و حقوق کار در ایسلند

حقوق کار و دستمزد در ایسلند توسط اتحادیه کارگران محافظت می شود. به طور رسمی، حداقل حقوق و دستمزد در ایسلند وجود ندارد. با این حال، حداقل حقوق با توافقنامه های مذاکره جمعی که معمولا یک بخش اقتصادی را شامل می شوند تعیین می شود. فدراسیون کارگران عمومی و ویژه ایسلند دارای شاخص های حداقل دستمزد خود است که در حال حاضر در هر ماه 280،000 ISK برای یک موقعیت تمام وقت تنظیم می شود.

متوسط حقوق و دستمزد در ایسلند کمی بالاتر از حداقل دستمزد تعیین شده توسط فدراسیون کارگران عمومی و ویژه است. در حال حاضر، متوسط دستمزد در کشور حدود 310،000 ISK خالص در هر ماه است. متوسط حقوق و دستمزد 310،000 ISK در هر ماه (حدود 2900 دلار)، شاخص های ایسلند را در میان بالاترین حقوق در اروپا قرار می دهد. حتی اگر هزینه زندگی در کشور بالا باشد، قدرت خرید هنوز هم عاملی جذاب برای کارمندان است. تمام کارهایی که در خارج از ساعات کاری معمول انجام می شود به عنوان اضافه کاری پرداخت می شود. حقوق و دستمزد اضافه شده تقریبا 80٪ به پرداخت ساعتی روز اضافه می شود.

آموزش و اخذ دیپلم