ایتالیا

شاید شما یکی از کسانی باشید که راجب به مهاجرت به آفریقای جنوبی بسیار شنیده و قصد رفتن به این کشور را را داشته باشید.  با مطالعه این مقاله می توانید با شرایط کار در آفریقای جنوبی ویزای کاری آفریقای جنوبی آشنا شوید.

 

شرایط و وضعیت کار در ایتالیا

در حالی که اقتصاد ایتالیا همگام با رشد دیگر کشورهای عمده اروپایی نبوده و رقابت برای مشاغل بالا است، با ترکیب مناسبی از مهارت ها و تجربه ممکن است هنوز بتوان کار پیدا کرد، خصوصا در شهرهایی مانند فلورانس، میلان، جنوا و رم. در حالی که ایتالیا هشتمین اقتصاد بزرگ جهان با توجه به صندوق بین المللی پول سال ۲۰۱۸ است، هنوز هم اثرات بحران مالی جهانی را احساس می کند و دومین سطح بدهی عمومی را در اروپا (بعد از یونان) دارد.

قریب به ۶۰ میلیون نفر در شمال ایتالیا اقامت دارند و فارغ التحصیلان جاه طلب به احتمال زیاد در شهرهای بزرگ شمالی کار پیدا می کنند. شمال ایتالیا به فراوانی شرکت های خصوصی توسعه یافته شهرت دارد، در حالی که جنوب به شدت وابسته به کشاورزی و زراعت است. نرخ بیکاری در مناطق جنوبی برابر با ۲۹ % است. از آنجا که میلیون ها مسافر هر ساله به ایتالیا می آیند تا مناظر معروف خود را ببینند، کار عادی و قراردادهای موقت در صنعت گردشگری به مراتب راحت تر از اشتغال دائمی در سایر بخش ها است. محبوب ترین مشاغل مورد نیاز ایتالیا میان فارغ التحصیلان:

 • مهندس خودرو (ماشین آلات)
 • محصولات شیمیایی
 • مهندسی
 • بیمه
 • ارتباطات

بیشتر افراد محلی به زبان انگلیسی مسلط نیستند و به همین دلیل بعید است که شما بدون درک قوی زبان ایتالیایی کار کنید. از سوی دیگر، توانایی صحبت کردن انگلیسی شما به خصوص در گردشگری و آموزش، بسیار ارزشمند خواهد بود. به همین دلیل، مشاغلی که به زبان انگلیسی تدریس می کنند به راحتی در دسترس هستند. تعداد شرکت های چند ملیتی در ایتالیا ممکن است کوچک تر از دیگر کشورهای اروپایی باشد اما برند های قدرتمند ایتالیایی شامل شرکت های خودرو سازی مانند فراری و Lamborghini و طراحان مد Gucci، پرادا، Versace و آرمانی هستند.

 

شرایط اخذ ویزای کاری ایتالیا

شهروندان غیر اروپایی جهت کار در ایتالیا نیاز به اخذ ویزای ایتالیا دارند. در ایتالیا ویزای کار برای اکثر مشاغل از سیستم سهمیه ای پیروی می کند. به این معنی است که اگر تمام شرایط مربوطه یک شغل را داشته باشید، تنها ویزای همان کار به شما داده می شود. ویزای کار برای برخی از مشاغل که با کمبود کارگر مو اجه هستند، سهمیه ای نیست. برای اخذ ویزای کاری ایتالیا ابتدا باید کارفرما شغلی را به شما پیشنهاد دهد، زیرا کارفرما پروسه درخواست ویزای کاری را از طرف شما انجام می دهد.

کارفرما باید تقاضای ویزای کار را با درخواست مجوز از بخش واحد مهاجرتی استانی (Single Desk for Immigration at their local) شروع کند. انجام این پروسه به صورت منطقه ای انجام می شود و به همین دلیل شرایط لازم با توجه به منطقه ای که در آن قصد کار دارید می تواند کمی متفاوت باشد. اگر درخواست شما موفقیت آمیز بود و تا زمانی که سهمیه مهاجرتی ویزای کار در دست اقدام است (یا اگر قصد انجام کاری را دارید که از سهمیه معاف است)، کارفرما برای شما «مجوز کار» صادر می کند.

سپس استاندار به کنسولگری یا سفارت ایتالیا در کشور مبدا اطلاع می دهد که درخواست ویزای کار می تواند پیش برود. تمام مدارکی که برای کارفرما ارسال شده است، به صورت الکترونیکی به سفارت فرستاده می شود. سفارت محلی برای شما یک ویزای ورودی صادر می کند که پروسه آن کمتر از سی روز طول می کشد. از زمان تایید «مجوز کار» شش ماه فرصت دارید تا برای اخذ ویزای کار به سفارت ایتالیا در کشور خود بروید. انواع ویزای کاری ایتالیا :

 • ویزای کار مشاغل نیمه وقت
 • ویزای کار مشاغل ثابت
 •  ویزای کار مشاغل فصلی

با اکثر ویزاهای دانشجویی می توان تا حداکثر 20 ساعت در هفته کار کرد اما پیش از پیدا کردن کار، باید شرایط خاص ویزای خود را بررسی کنید. شهروندان زیر 30 سال کشورهای استرالیا، نیوزیلند یا کره جنوبی و یا شهروندان زیر 35 سال کانادایی، می توانند برای یک ویزای یک ساله درخواست دهند که امکان سفر و کار در ایتالیا فراهم می شود. معمولا شهروندان کانادایی می توانند برای این نوع ویزا برای مدت دو سال درخواست دهند. برای مشاغل فصلی به ویزای کار نیاز است. کارفرما نقش اصلی را برای درخواست ایفا می کند و ویزا برای مدت شش ماه صادر می شود که حداکثر تا 3 ماه قابل تمدید است.

 

مدارک مورد نیاز ویزای کار ایتالیا

همان طور که می دانیم برای اخذ ویزای کار ایتالیا، کارفرما از طرف شما درخواست می دهد. او نقش شغلی شما و نحوه اقامتتان در ایتالیا در طول مدت قرارداد را برای مقامات مهاجرتی توضیح خواهد داد. مدارکی که به مقامات ارائه می شود با توجه به هر استان کمی متفاوت است و عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • قرارداد اقامت امضا شده شما (به زبان ایتالیایی)
 • هزینه کافی برای تامین مخارج زندگی
 • ارائه مدارک تحصیلی
 • رزومه

با ارسال مدارک به بخش واحد مهاجرتی استانی از طرف کارفرما، مقامات ایتالیایی پیش از صدور مجوز کار، موانع ورود را بررسی می کنند. با توجه به نوع کاری که قصد انجام آن را دارید، ممکن است بتوانید برای بلو کارت اتحادیه اروپا درخواست دهید. همانند گرین کارت امریکا این کارت به شما حق کار در اکثر کشورهای اروپایی (به استثنای دانمارک، ایرلند و انگلستان) را می دهد. برای واجد شرایط بودن دریافت بلو کارت، شما باید شهروند یک کشور غیر اروپایی و بسیار ماهر و متخصص باشید. (به این معنی است که باید حداقل دارای مدرک لیسانس یا دارای پنج سال سابقه حرفه ای باشید) همچنین پیشنهاد شغلی یا قرارداد کاری فعال نیز لازم است.

 

دستمزد و‌ حقوق کار در ایتالیا

دستمزد ماهانه در سال 2017 به 2439 یورو رسیده است که نسبت به سال 2016 افزایش داشته است. میانگین دستمزد ماهانه در ایتالیا 1927.93 یورو از سال 1990 تا 2017 بوده است، که بیشترین میزان در سال 2017 مبلغ 2434 یورو در ماه و کمترین میزان در سال 1990 مبلغ 1165 یورو در ماه بوده است. با توجه به 892 پروفایل حقوق ، میانگین درآمد کل 52379 یورو در سال و میانگین درآمد خالص 33234 یورو در سال می باشد. متوسط درآمد کل سالیانه برخی از مشاغل در ایتالیا:

 • مهندسی 45133 یورو
 • مدیر پروژه های IT (فناوری اطلاعات) 53071 یورو
 • مهندس مکانیک 43621 یورو
 • مدیر منابع انسانی 71054 یورو
 • مدیر فناوری اطلاعات 58482 یورو
 • برنامه نویس نرم افزار 31236 یورو
 • هیئت مدیره 119650 یورو
 • مدیر 86368 یورو
 • مدیر فروش 79068 یورو

 

 

آموزش و اخذ دیپلم