اسلواکی

کشور اسلواکی در اروپای مرکزی واقع شده است. پایتخت این کشور براتیسلاوا است و مردمان اسلواکی، به زبان اسلواک صحبت می کنند. واحد پول کشور اسلواکی مانند سایر کشور های اتحادیه اروپا، یورو می باشد. همسایگان این کشور زیبا اوکراین، لهستان، جمهوری چک، مجارستان و اتریش می باشد. کشور اسلواکی عضو اتجادیه اروپا و پیمان شنگن است.

 

شرایط پیدا کردن کار در اسلواکی

به لطف افزایش سطح زندگی و کاهش بیکاری، اسلواکی ببر اقتصاد نامیده می شود. به همین ترتیب، کار در اسلواکی در بین مهاجران نیز رواج پیدا کرده است. هزینه نسبتاً پایین زندگی نسبت به سایر کشورهای اروپایی، یک جنبه جذاب برای جستجوی کار و اقامت در اسلواکی است. اقتصاد این کشور پایدار است و نرخ بیکاری در حال حاضر زیاد نیست. اگر قصد مهاجرت به کشور اسلواکی را داشته باشید، آموزش انگلیسی هنوز یک روش محبوب برای امرار معاش است؛ اما بسته به بخشی که در آن کار می کنید ممکن است فرصت های دیگری نیز بیابید. سهولت کار در یافتن کار به این موضوع بستگی دارد که شما یک عضو اتحادیه اروپا باشید. اگر عضو کشور دیگری در اتحادیه اروپا باشید، می بینید که روند جستجوی شغل تا حدودی ساده تر است، زیرا از قبل اقامت را دارید. یک فرد خارجی می خواهد در اسلواکی شغلی بیابد، یکی از راه های انجام این کار، نگاهی به سایت های اینترنتی مانندprofesia.sk ،eures.sk ، carejet.sk ،topjobs.sk ، trhprace.sk و ponuky.sk است.کارفرمای اسلواکی، باید کارمندان خود را ظرف 7 روز کاری در بیمه اجتماعی قبل از شروع کار، به دفتر کار، امور اجتماعی و خانواده ثبت کند و در مدت 8 روز در سیستم بیمه درمانی ثبت کنید.

 

افراد واجد شرایط اخذ ویزای کار در اسلواکی

شهروندان اتحادیه اروپا اگر قصد کار در اسلواکی را داشته باشند، نیاز به مجوز کار دارند. آنها می توانند به صورت آزادانه وارد اسلواکی شوند. همه شهروندان که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا به این کشور می آیند، باید برای دریافت مجوز اقامت موقت درخواست کنند. ویزای کار حداقل 6 ماه و حداکثر 2 سال اعطاء می شود.

 

شرایط اخذ ویزای کار اسلواکی

شما به عنوان یک شهروند اتحادیه اروپا برای کار در اسلواکی به مجوز کار یا ویزا احتیاج نخواهید داشت، زیرا عضو اتحادیه اروپا است.با این وجود، کارفرمای شما هنوز هم باید قبل از هفت روز اول اشتغال، از جمله اداره کار، امور اجتماعی و همچنین در سیستم های بیمه اجتماعی و درمانی، شما را در وزارتخانه ها و سازمان های دولتی ذیربط ثبت کند. همچنین برای اهداف مالیاتی به یک آدرس تأیید شده نیاز خواهید داشت.با این حال، اگر از از کشوری خارج از اتحادیه اروپا باشید، به یک مجوز کار و مجوز اقامت احتیاج دارید. این موارد را می توان به ترتیب از وزارت کار، امور اجتماعی و وزارت امور خارجه و امور اروپایی دریافت کرد.به عنوان یک فرد خارجی، معمولاً ابتدا باید برای اجازه کار، و سپس برای مجوز اقامت اقدام کنید. همچنین می توانید ابتدا درخواست اجازه اقامت موقت را بدهید تا بتوانید 90 روز در این کشور بمانید در حالی که منتظر اجازه اقامت دائم خود هستید.شما باید حداکثر 90 روز و حداقل 30 روز قبل از انقضاء مجوز فعلی شغلتان، درخواست تمدید ویزای کار خود را بدهید. در نظر داشته باشید که زودتر از 10 روز کاری برای گزارش خالی شغل در دفتر کار محلی که دارای صلاحیت آن هستید، اقدام ننمایید. تمدید اجازه کار را فقط به شرط کار برای همان کارفرما می توانید دریافت کنید. اگر قصد تغییر کارفرما یا کار در موقعیت دیگری را دارید، باید برای یک مجوز کار جدید درخواست کنید.

 

شرایط کار در اسلواکی برای مهاجران

ساعت کاری در یک هفته معمولی در اسلواکی 40 ساعت یا 8 ساعت در روز است. اگر کارفرما موافقت کند، شما ممکن است حداکثر تا 12 ساعت، مدت زمان کار خود را بیشتر کنید؛ اضافه کار با نرخ بالاتری پرداخت می شود.حق مرخصی سالیانه شما 4 هفته تعیین شده است و برای کارمندانی که 33 سال یا بالاتر دارند، به 5 هفته نیز افزایش می یابد. مرخصی زایمان در 34 هفته تعیین شده است. اگر در مدت دو سال قبل از تولد نوزاد خود، حداقل 270 روز در بیمه اجتماعی مشارکت داشته باشید، حق دریافت مزایای زایمان را خواهید داشت.حداقل دستمزد در اسلواکی در حال حاضر 520 یورو در ماه تعیین شده است. همسر شما در صورتی که شهروند اتحادیه اروپا باشد قادر به انجام کار خواهد بود؛ در صورتیکه از کشور خارج از اتحادیه اروپا باشد، باید پروسه جداگانه را برای دریافت مجوز کار طی کنند.می توانید مجوز کاری اسلواکی خود را تمدید کنید، اما توجه داشته باشید که به قرارداد کار خود بستگی دارد. اگر کار شما تمام شود، اجازه شما نیز به پایان می رسد و این ممکن است در اقامت شما تأثیر بگذارد.تدریس زبان انگلیسی یک انتخاب محبوب است، اگرچه حقوق و دستمزد ممکن است زیاد نباشد(با این حال هزینه زندگی پایین است، اما اگر می خواهید به جای اولویت بندی حقوق خود، زندگی در اسلواکی را تجربه کنید، این گزینه خوبی است). شما نیاز به داشتن گواهینامه آیلتس و تافل و در حالت ایده آل یک مدرک دانشگاهی دارید که باعث افزایش حقوق بالاتر خواهد شد.شغل بعدی تولید بخش عمده ای در اسلواکی است. بخش خدمات(کار اداری) نیز در حال افزایش است؛ اما این ممکن است بیشتر برای کسانی که به زبان اسلواکی مسلط باشند، مزیت بیشتری داشته باشد. همچنین انتظار می رود که رشته های هنر و تفریح و گردشگری در این کشور گسترش یابد.فناوری اطلاعات همچنین یک بخش در حال رشد در کشور است و اگر مهارت دیجیتالی دارید، ممکن است متوجه شوید که تعدادی فرصت شغلی برای شما نیز وجود دارد.بیشتر ظرفیت های شغلی موجود در براتیسلاوا واقع شده است، مگر اینکه شما در صنعت توریستی کار کنید. به عنوان مثال ممکن است در استراحتگاه های اسکی بتوانید کار پیدا کنید.

 

 

آموزش و اخذ دیپلم